top of page

קפה

עודכן: 8 במאי 2021

מעניין איזה מן טיפוסים אתם, קמים בבוקר וחייבים לשתות קפה או אולי מסתפקים בכוס תה או במצב האידאלי שותים שייק פירות?אנשים רבים חושבים ששתיית קפה מעוררת, ממריצה ונותנת אנרגיה ויש כאלה שחושבים שחילוף החומרים שלהם תלוי בשתיית קפה. מכירים את זה?


אם כן אני הולכת לשבור לכם מיתוס (רק לא לברוח מהמאמר....)


לפני שאני אשבור את המיתוס אספר לכם שהייתי מכורה לקפה וסיגריות במשך שנים. עשיתי דיאטות המבוססות על קפה שחור. הייתי מכורה גם לקפה הפוך.... שימו לב הכל בלשון עבר...


הקדמה קצרה בנושא חוקי החיים. כדי לשמור על הבריאות צריך לשמור על חוקי החיים. הפרת חוקי החיים מביאה למחלות שמטרתם להחזיר אותנו לתלם. על ששת חוקי החיים ניתן לקרוא במאמר חוקי החיים.

לעינינו חוק החיים הרלוונטי למאמר זה הוא "חוק הפעולה הכפולה" - לכל פעולה, הרגל, התמכרות או חומר חיצוני הנכנס לאורגניזם החי יש השפעה ראשית והשפעה משנית. ההשפעה המשנית תמיד תהייה ארוכה יותר מההשפעה הראשית ותהייה הפוכה ממנה.

בהתייחס לקפה, השפעת שתיית הקפה תגרום לערנות, ריכוז ונמרצות כל עוד הקפה נמצא בזרם הדם - השפעה ראשית) אך לאחר שהקפאין יצא מזרם הדם ההשפעה המשנית תכנס לפעולה והתוצאה, חולשה, עייפות, עצבות, חוסר ריכוז לטווח ארוך יותר ונזק בריאותי לעומת ההשפעה "החיובית".


לקפה יש יחסי ציבור חזקים. מצד אחד נתפס כקפה של פועלים מצד שני "יוקרה", חופש, בילוי -הקפה תמיד מסמל סטטוס והרגל.


הקפאין לא מספק אנרגיה ולא משפר בריאות!

פולי הקפה מכילים חומרים רבים ביניהם גם חומרים בריאים. אך כמות החומרים המזיקים שהקפה מכיל עולה על כמות החומרים הבריאים וגורמים נזקים בריאותיים.


פולי הקפה מכילים אלקלואידים - רעלנים. מטרת הרעלים לשמור על הצמח מפני המזיקים שרוצים לפגוע בהם. אותם רעלנים פוגעים גם בבני האדם. הקפאין הוא אחד מהאלקלואידים המצויים בפולי הקפה. עם שתיית קפה, הגוף נכנס למצב של "הישרדות" ופועל לסילוק הרעלנים שמתבצע בעיקר על ידי הכבד, מעמסה זו על הכבד גדלה ומהווה נזק גדול בטווח הרחוק.


מנה אחת של 250 מ"ג קפאין גורמת לעלייה של יותר מ- 200% ברמת הורמוני הלחץ בדם - אדרנלין ונוראדרנלין שמופרשים מבלוטת יותר הכליה. הורמונים אלו גורמים להגברת קצב הלב, לעלייה בלחץ הדם ולהתשת בלוטת יותרת הכליה.


כאן שוברת לפחות שני מיתוסים:

1. הקפה משפר בריאות ומעניק אנרגיה – טעות! פוגע בכבד כפי שצוין לעיל

2. ההקפה משפר פעילות מוטורית – גם טעות. אומנם צריכת הקפה גורמת לתחושה של מיקוד ועלייה בפעילות המוטורית (קפה לפני ספורט מכירים?), אך למעשה הקפה גורם לעליה בלחץ הדם ולהאצת הדופק. איכות הפעילות הגופנית לא משתפרת והתוצאות אינן טובות יותר בשל שתיית הקפה וההפך בהתייחס לחוק ההשפעה הכפולה הנזק גדול מהתועלת.


מנזקי הקפה:

כאמור, הקפאין גורם לבלוטות יותרת הכליה להפריש יותר הורמוני לחץ - אדרנלין ונוראדרנלין, המעלים את לחץ הדם ומגבירים את קצב הלב. צריכת קפאין באופן קבוע מיצר גירוי תמידי של בלוטת הכליה ובכך גורמת להתשתה. כך הדבר גם לגבי הכבד האחראי על סילוק רעלי הקפאין, עבודת היתר מתישה את הכבד.


קפה פוגע באיכות השינה – אין עוררין כי שינה טובה חשובה לשמירת הבריאות, תפקוד הגוף ושמירת על תפקוד המוח. נמצא כי קופאין פוגע בהפרשת מלטונין הורמון חיוני המווסת את מחזור השינה והערות ובעל תפקיד חשוב במערכת החיסונית ונוגד חרדות. המחקרים מלמדים על "מעגל קפאין שינה" שתיית כוס קפה אחת ביום יכולה לגרום לאיכות שינה ירודה הגורמת לצריכת קפאין מוגברת הפוגעת בשנת הלילה ולעייפות נוספת אלה גורמים להתפתחות מחלות.


הקפאין גורם להתכווצות כלי הדם, כתוצאה מכך זרימת הדם נפגעת והובלת חמצן לפריפריה נפגעת (קצות אצבעות הידיים והרגלים) ולכן עלולים להרגיש קור באברים אלו. תופעה נוספת שנגרמת כתוצאה מהתכווצות כל הדם – כאבי ראש וזה בשל חוסר אספקת חמצן למח. מצד שני בעת גמילה מקפאין ניתן להרגיש כאבי ראש וזאת בשל הרפיית כלי הדם – כאבים אלו חולפים תוך יומיים שלושה.


הקפאין פוגע בספיגת ויטמין B וברזל וגורם לאיבוד ויטמינים ומינרלים בשתן.


במערכת העיכול – הקפאין מזרז הפרשה של חומצת הקיבה HCL, חומציות הקיבה עולה, הדבר עלול לגרום לצרבות ולכיבי קיבה. כמו כן, הקפאין מחליש את הסוגר שבין הקיבה לוושט ובכך מאפשר לתוכן החומצי שבקיבה לעלות חזרה לוושט . חומציות הקופאין מגרות את מערכת העיכול ועלול לגרום לבעיות עיכול רבות.


הגוף מטבעו שואף להומאוסטזיס (שווי משקל) - הקפאין הוא חומצי ולכן גורם לחומציות. על מנת לשמור על שווי המשקל, הגוף משחרר את הסידן מהעצמות, ובכך נגרם איבוד סידן והרס של תאים בוני עצם, ומגדיל את הסיכון להתפתחות של מחלת האוסטאופורוזיס.

הקפאין בנשים - פינוי הקופאין מגוף האישה איטי יותר ובמיוחד אצל נשים הנוטלות הורמונים. הקפאין מוריד את רמות ההורמון אסטרוגן דבר העלול לגרום לחוסר איזון הורמונלי אצל נשים בגיל המנופאוזה .


מכירים את המשפט גם את רומא לא בנו ביום אחד?

בהקבלה הפוכה, נזקי הקפאין מצטברים!

לרוב אנשים חולים לא יודעים ליצור את ההקשר בין הגורם למחלה וממשיכים לצרוך קפאין – בואו הקדימו תרופה למכה מצאו תחליפים ובטלו את המחלות ששתיית הקפה מביא עימו.

תחליפים אנרגטיים טובים לקפה :

שתיית משקה שקדים: חלב שקדים עם מקל קינמון

או חלב שקדים עם אבקת חרובים ומייפל טבעי.

אפשר לרכוש בחנויות הטבע משקה עולש –כוס אחת ביום.

שיקים של פירות וירקות

דוגמה למתכון: ספירולינה , אננס, אגס, בננה ומעט מים.

לבריאות!


31 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page